Satsang: O milostiOtázka: Co je to milost?

Šrí Dhjánjógí: Když jeden člověk trpí a jiný toto utrpení prožívá jako své vlastní a chce jakýmkoliv způsobem pomoci, ať už myšlenkou, slovem nebo skutkem. Pokud dokáže prostřednictvím své energie nebo síly utrpení z dotyčného sejmout, jedná se o milost. Bůh a Guru nepřetržitě tímto způsobem pracují. Neočekávají nic na oplátku. Pracují jen pro blaho a štěstí jiných.

V posvátných písmech se říká, že srdce světce a jógina se rozpouštějí, když vidí utrpení jiných. Berou si utrpení na sebe a snaží se ho vyřešit. Jeden básník řekl, že srdce světce je měkké jako máslo. Jiný básník říká, že je to pravda, ale ne úplná, poněvadž k rozpuštění másla potřebujete teplo, zatímco jóginovi stačí vidět jen utrpení jiných a jeho srdce se rozpustí.

Svatí vidí Boha v každém atomu, v každé částici. Světec Tulsídás řekl, že vidí Boha v každé podobě života, v ptácích, stromech, zvířatech, řekách a potocích a ve všech lidech a každému a všemu se klaní. A protože vidí Boha všude, když vidí utrpení, prožívá ho jako své vlastní a pokouší se ho vyřešit.

Když má tedy člověk pocit, že dělá ostatním dobro a nečeká nic na oplátku, je to milost.

 

You must be logged in to post a comment.

© Copyright Centrum dhjánjógy - Designed by Pexeto