Satsang: O smyslu životaOtázka: Smyslem života je poznání Boha a duše. Máme kromě toho každý ještě svůj individuální cíl?

Šrí Ánandí Má: Jakmile duše vstoupí do lidské formy, konečným cílem je Realizace. Jaký jiný cíl je trvalý? Všechny ostatní cíle jsou omezeny na fyzickou rovinu a trvalý fyzický cíl neexistuje. V momentě kdy je fyzické tělo pryč, je tato rovina také pryč. Už jsme se mnohokrát všichni narodili, vyrostli, oženili, měli děti a domov. Zažili jsme to již milionkrát, to ale nemůže být cíl. Jakoukoliv představu o cíli máte, přemýšlejte, jak dlouho vydrží. Posvátná písma říkají a Gurudží to neustále zdůrazňoval, že cílem je Realizace. Ať už si to uvědomujete nebo ne, i vy k ní kráčíte.

Mnoho lidí má pocit, že jakmile budou mít dům za milión dolarů a Mercedes, budou spokojeni, ale hned jak toho dosáhnou, ví, že jim něco schází. Dokud se nevrátíte k Bohu, máte stále pocit, že vám něco schází. Neustále se objevují nové touhy. Můžete mít na seznamu deset položek, jakmile se ale o ně postaráte, hned se objeví dalších dvacet. Je to nekonečný proces. Kde to zastavíte?

Jedním ze základů jógy jsou nijamy (morální doporučení), a jedna ze základních nijam je santóša neboli spokojenost. „Mám milión. Dobře, a teď vydělám dva milióny. Toho jsem také dosáhl a teď chci vydělat pět miliónů.“ Nemá to konce. Musíte si nastavit hranice a říct si: „To je ono. Tímto končím. Musím začít dělat něco lepšího než jenom shromažďovat světské věci.“

Všichni máme svojí prarabdha karmu (karmu přinesenou do tohoto života), která nese svoje plody. Nic víc, nic míň. Snažte se jich dosáhnout. Ne získat více, nebo méně. Snažte se, co nejvíce, konečným cílem je ale dosažení Boha.

Musíme se samozřejmě starat o svoje těla a ostatní základní životní potřeby, kromě těchto malých cílů je ale tím hlavním cílem překročení všech těchto karmických omezení. Není nic špatného na tom být milionář. Pokud vám vaše síla a schopnosti umožní vydělat si sto dolarů, nemá smysl žádat o padesát. Pokud je to možné, běžte si za svým cílem, jakmile ho ale dosáhnete, buďte s ním spokojeni a pracujte jen v rámci jeho působnosti.

 Přeložil Ondřej Bartoš

You must be logged in to post a comment.

© Copyright Centrum dhjánjógy - Designed by Pexeto