Sant DžňánadévSant Džňánadév je film z roku 1940 o životě Džňánadéva (Džňánešvára), který žil v letech 1275-1296 a který byl významným indickým světcem, básníkem, filozofem a jóginem tradice náthů.

Sant Džňánadév byl druhý ze čtyř dětí Vitthala Govinda Kulkarniho a Rukmíní, zbožného páru z Apegaonu u Paithanu na břehu řeky Gódávarí. Vithal studoval Védy a v mladém věku se vydal na několik duchovních poutí. Ve městě Alandi, které se nachází přibližně 30km od Puny, se pak oženil s Rukmini, dcerou místního jadžurvédického brahmána.

Po nějaké době získal svolení od Rukmini na cestu do Varanásí, kde se setkal se svámím Rámanandou, kterého požádal o iniciaci do sanjásy, zřeknutí se světského života. Přitom svámímu zatajil, že je ženatý. Ale svámí Rámananda později navštívil Alandi, kde se setkal s ženou svého žáka. Po svém návratu do Varanásí pak nařídil Vithalovi, aby se vrátil domů ke své rodině. Protože Vithal porušil sanjásu, poslední ze čtyřech ášram, byla dvojice vyloučená z brahmánské kasty. Narodili se jim čtyři děti, Nivruti, Džňánadév, Sopan a Mukta. Vithal a Rukmini později skočili do vody, na soutoku Gangy a Jamuny v Prajágu. Doufali, že jejich děti budou po jejich smrti přijaty zpět do společnosti.

Džňánadév je po celé Indii znám svými komentáři k Bhagavad-gítě (Bhavartha dípika tíka) a Poznáním božského nektaru (Amrutánubhava).

Ve věku 21 let Džňánadév vstoupil do sandžívan samádhí, v němž přebývá dodnes.

Více informací o tomto světci a příklady jeho prací naleznete zde:

http://www.advaita.cz/page/2785.sri-dznanesvar-maharadz-1275-1296-/

http://www.advaita.cz/page/4346.amritanubhava-1-kapitola/

You must be logged in to post a comment.

© Copyright Centrum dhjánjógy - Designed by Pexeto