Satsang: Duchovní praxe v časech temnoty
Otázka: Ve svém životě zažívám stále více lásky, ale temnota ještě zcela nezmizela. Občas se nacházím v silné temnotě spojené s intenzivní energií hněvu a strachu a tehdy se ptám sama sebe: je tohle dobrý čas pro meditaci nebo ne? Nebo bych měla dělat spíš mantru? Jsem-li totiž dostatečně trpělivá, temnota nakonec přejde. Existují pro tento čas nějaké nástroje?

Šrí Ánandí Má: Není to nic neobvyklého. Dokonce i největší Mistři procházeli takovými fázemi. Jak říkával Dhjánjógi – ať jsou časy dobré nebo zlé, klíčovým je setrvat u duchovní praxe a v těžkých časech ji naopak posílit – opakovat častěji guru mantru, zpívat, poslouchat zpěvy, číst knihy velkých učitelů. To vše pomáhá projít těžkým obdobím. Podle jógasúter je dobré dělat opak těchto situací.

Temnota není něčím, co přichází zvenku. Je to část naší minulosti, jejíž energie vychází na povrch. Není na tom nic neobvyklého ani špatného. Tyto věci postupně slábnou a mizí. Může se zdát, že temnota je silná. Temnota ale

není nikdy silná, nemůže být silná. Je součástí stvoření. Až teprve mysl dává temnotě sílu, protože některé věci nechce. Světlo je vždy silnější než temnota. Jakmile se jednou objeví byť jen malá částečka světla, temnota musí odejít. My bohužel přikládáme velký význam nesprávným aspektům mysli, takže to vypadá, jako by nás klamal obrovský temný démon. Ale je to jen malý kousek duše, velikosti asi tak palce u nohy, který je miliónkrát silnější než nejtemnější temnota. Toto je potřeba kultivovat tím, co již bylo řečeno. A zbytek je samozřejmě víra. Největší ctností, která je na duchovní cestě požadovaná je trpělivost. Zintenzívněte v takovém období svou duchovní praxi – provádějte častěji hluboké dýchání, opakujte více manter, více meditujte. Praktikujte cokoli duchovního, co posílí světlo a rozptýlí temnotu.

Ze satsangu s Ánandi Ma o Velikonocích 2013 v Antiochu, přeložila Radha

 

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment.

© Copyright Centrum dhjánjógy - Designed by Pexeto