Odžas – energetický nápojOdžas je sanskrtské slovo, které v překladu znamená sílu či energii. Podle ajurvédy se jedná o základní tělesnou energii, o ‚životní fluidum‘. Ti, kteří ajurvédu praktikují, říkají, že odžas je mízou životní energie každého člověka. Když jí máme dostatek, naše imunita je silná, a když jí máme málo, jsme slabí, unavení a často nemocní.

Následující nápoj energii odžas v těle posiluje.

Celý článek

Dináčarja – ajurvédská praxe pro každodenní životZdraví je jedno z našich největších bohatství. V prastarých textech je řečeno, že ten, kdo žije ajurvédským životním stylem, se může lehce dožít zdravých a šťastných sta let. Jedním z nejlepších způsobů, jak si udržet zdraví a předcházet nemocem je řídit se zásadami dináčarji neboli zdravého denního režimu. Ájurvéda nabízí mnoho způsobů, jak se sladit s přirozeným rytmem těla a podpořit tak čistění, regeneraci a dlouhověkost. Postupné zabudování tohoto režimu do každodenního života pak má trvalý pozitivní vliv na naše zdraví.

Celý článek

Uklidňující jídlo, které je ve skutečnosti zdravé: KhičríKhičrí, jednoduché jídlo připravené z červeného dálu a rýže, je známé v ájurvédských kruzích svou stravitelností a čistícími vlastnostmi. Ale člověk ho nemusí jíst jenom proto, že je pro něj zdravé – je to zároveň skvělé uklidňující jídlo. A jednoduché na přípravu.

Existuje plno různých receptů na přípravu khičrí, stejně zrovna jako třeba na přípravu špaget. Všechna khičrí mají ale jedno společné – jejich hlavní ingredience jsou luštěnina a obilovina. Tady je základní recept, s kterým je možno začít.

Celý článek
© Copyright Centrum dhjánjógy - Designed by Pexeto