Jak dohledat správný český pravopis indických termínů a jmenLeckdo netuší, že překládáme-li text psaný v nějakém západním jazyce, vyskytnou-li se v něm termíny/místní názvy/osobní jména asijského původu, nemůžeme je v českém překladu nechat ve stejné podobě. (Stejnětak, jako Chechen bude česky Čečen a Shostakovich je Šostakovič!) Celkem snadno lze pochopit, že v anglickém textu „ch“ znamená „č“, „j“ znamená „dž“, „sh“ znamená „š“. Mnoho dalších věcí je už těžší odvodit („kh“ znamená „ch“ v arabských jménech, nikoli však indických či např. thajských…) Lze se je však naučit. V případě indických jmen a výrazů (a podobně i arabských) však ani člověk daného jazyka poněkud znalý, nemůže odvodit z anglického (německého, francouzského…) psaní jednu věc, pro správný český pravopis naprosto zásadní: Délku samohlásek. Musí prostě dané slovo (jméno) znát, aby věděl, že Gandhi je Gándhí či Khan je „Chán“, Pátan je s „á“ oproti Patně s „a“. Proto u slov indického původu musí provést revizi odborník, tedy indolog, u slov arabského původu arabista.

Celý článek

Jak meditovat – cesta do nitraVelmi jednoduché a jasné vysvětlení meditace s pomocnými animacemi. V tomto videu se dozvíte a kosmické energii, meditaci, éterickém těle, pyramidách, třetím oku, Osvícení, astrálním těle, astrálním cestování, Nirváně a životu po životě.

Dináčarja – ajurvédská praxe pro každodenní životZdraví je jedno z našich největších bohatství. V prastarých textech je řečeno, že ten, kdo žije ajurvédským životním stylem, se může lehce dožít zdravých a šťastných sta let. Jedním z nejlepších způsobů, jak si udržet zdraví a předcházet nemocem je řídit se zásadami dináčarji neboli zdravého denního režimu. Ájurvéda nabízí mnoho způsobů, jak se sladit s přirozeným rytmem těla a podpořit tak čistění, regeneraci a dlouhověkost. Postupné zabudování tohoto režimu do každodenního života pak má trvalý pozitivní vliv na naše zdraví.

Celý článek

Co dělat během zatmění slunce nebo měsíceŠrí Ánandí Má a Bapudží svým žákům doporučují, aby se během slunečního nebo lunárního zatmění sešli a společně praktikovali. Jestliže to není možné, měli by žáci po dobu zatmění praktikovat sami. Duchovní praxe je v této době velmi prospěšná a ochraňuje nás před negativním vlivem zatmění. Navíc, jakákoliv duchovní praxe je během zatmění dovedena k dokonalosti mnohem rychleji a snadněji než v jiné době.

Celý článek

Pokyny pro anuštánuČím více se člověk drží následujících doporučení pro anuštánu, tím silnější budou její výsledky. Mnozí z nás ale často nedokáží být tak striktní. Týká se to zejména devátého bodu, který doporučuje, abychom po celou dobu své anuštány neodcházeli ze svého místa. Šrí Ánandí Má a Dilípdží si to uvědomují. Podporují nás, abychom anuštánu i její pokyny prováděli, jak nejlépe to bude možné, Neměli bychom si ale zároveň způsobit komplikace ve svých životech. I když pokyny pro anuštánu nemůžeme přesně následovat, pořád se nám může dostat velkého dobrodinní. Prospěch přináší i malá anuštána, v níž nabízíme plody svého duchovního růstu bohu.

Celý článek
© Copyright Centrum dhjánjógy - Designed by Pexeto