Satsang: Duchovní praxe v časech temnoty
Otázka: Ve svém životě zažívám stále více lásky, ale temnota ještě zcela nezmizela. Občas se nacházím v silné temnotě spojené s intenzivní energií hněvu a strachu a tehdy se ptám sama sebe: je tohle dobrý čas pro meditaci nebo ne? Nebo bych měla dělat spíš mantru? Jsem-li totiž dostatečně trpělivá, temnota nakonec přejde. Existují pro tento čas nějaké nástroje?
Šrí Ánandí Má: Není to nic neobvyklého. Dokonce i největší Mistři procházeli takovými fázemi. Jak říkával Dhjánjógi – ať jsou časy dobré nebo zlé, klíčovým je setrvat u duchovní praxe a v těžkých časech ji naopak posílit – opakovat častěji guru mantru, zpívat, poslouchat zpěvy, číst knihy velkých učitelů. To vše pomáhá projít těžkým obdobím. Podle jógasúter je dobré dělat opak těchto situací.
Celý článekJak dohledat správný český pravopis indických termínů a jmen
Leckdo netuší, že překládáme-li text psaný v nějakém západním jazyce, vyskytnou-li se v něm termíny/místní názvy/osobní jména asijského původu, nemůžeme je v českém překladu nechat ve stejné podobě. (Stejnětak, jako Chechen bude česky Čečen a Shostakovich je Šostakovič!) Celkem snadno lze pochopit, že v anglickém textu „ch“ znamená „č“, „j“ znamená „dž“, „sh“ znamená „š“. Mnoho dalších věcí je už těžší odvodit („kh“ znamená „ch“ v arabských jménech, nikoli však indických či např. thajských…) Lze se je však naučit. V případě indických jmen a výrazů (a podobně i arabských) však ani člověk daného jazyka poněkud znalý, nemůže odvodit z anglického (německého, francouzského…) psaní jednu věc, pro správný český pravopis naprosto zásadní: Délku samohlásek. Musí prostě dané slovo (jméno) znát, aby věděl, že Gandhi je Gándhí či Khan je „Chán“, Pátan je s „á“ oproti Patně s „a“. Proto u slov indického původu musí provést revizi odborník, tedy indolog, u slov arabského původu arabista.
Zklidnění mysli
Snažit se zadržet mysl je jako uchopit vítr – je to velice složitý úkol. Všichni víme, že mysl je aspekt energie, který je extrémně nestabilní, silný a nepoddajný. Proto jogíni doporučují, abychom se za ní nehonili. Když dítě začne utíkat a matka se za ním rozběhne, dítě uteče ještě dál. Ale když matka zůstane, kde je, dítě bude pobíhat okolo a vrátí se k ní. Ačkoliv je mysl silná, není nemožné nad ní zvítězit. S duchovní praxí a trpělivostí je určitě možné dosáhnout úplné kontroly nad myslí.
Sant Džňánadév
Sant Džňánadév je film z roku 1940 o životě Džňánadéva (Džňánešvára), který žil v letech 1275-1296 a který byl významným indickým světcem, básníkem, filozofem a jóginem tradice náthů.
Celý článekJak meditovat – cesta do nitra
Velmi jednoduché a jasné vysvětlení meditace s pomocnými animacemi. V tomto videu se dozvíte a kosmické energii, meditaci, éterickém těle, pyramidách, třetím oku, Osvícení, astrálním těle, astrálním cestování, Nirváně a životu po životě.
Šrí Hanumán Čalísa
Šrí Hanumán je uctíván po celé Indii, v Nepálu, Thajsku, Indonésii a mnoha dalších asijských zemích, buď samotný nebo společně s Pánem Rámou. Každý chrám Rámy má svou sochu nebo obraz Hanumána.
Celý článekSatsang: Kundaliní a ego
Otázka: Jaký je vztah mezi Kundaliní a egem?
Šrí Ánandí Má: Ego má dva aspekty. Jeden z aspektů ega potřebujete, abyste mohli fungovat. Pokud řeknete: „Chci jít meditovat“, jedná se o funkční úroveň ega. Pokud říkáte: „Chci dosáhnout seberealizace“, tak to je také pozitivní aspekt. Dále tam patří základní věci jako: „Chci jít do práce, chci navštívit svoje přátele, chci jít nakupovat, atd.“. Dokud přebýváte v těle, tento aspekt ega zůstává, protože tato síla, anebo chcete-li energie, vás udržuje aktivní a funkční.
Celý článekDuchovní pouť k jezeru Manasarovar a hoře Kailás
V červenci 2010, Šrí Ánandí Má se společně se svým manželem a žáky vydali do Tibetu na duchovní pouť k posvátné hoře Kailás. Jejich cílem bylo horu obejít. Skupina dorazila do kempu u jezera Mansarovar, ale během několika dní se počasí natolik zhoršilo, že nebylo možné pouť dokončit. Jeden z žáků Šrí Ánandí Má se jí pak s otevřeným srdcem zeptal, jestli by se sama mohla stát horou Kailás, aby jí mohl obejít, a tak naplnit cíl své cesty. Šrí Ánandí Má souhlasila a vstoupila do bháv-samádhí, v němž s posvátnou horou splynula.